• ساعت : ۹:۳۱:۳۵
  • تاريخ :
     ۱۴۰۰/۱۰/۱۹ 
  • کد خبر : ۹۷۵۹
سومین جلسه گروه كاری تخصصی سلامت و امنیت غذایی استان برگزار شد

   آقای مهندس محسن نوری مسئول دبیرخانه سیاستگذاری سلامت دانشگاه خبر داد، جلسه گروه کاری تخصصی سلامت و امنيت غذايي استان تاریخ 15 دی1400 به رياست آقای دکترمنوچهرحبیبی معاون سیاسی و امنیتی استاندار قزوین و با حضورآقای دکتر عبداله دیدبان رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان قزوین و خانم مریم بیدخام مدیر کل دفتر امور اجتماعی وفرهنگی استانداری و مدعوین از سازمان ها و ادارات کل استان در رابطه با موضوع های مراقبت و کنترل بیماری های منتقله از پشه آئدس، گزارش شش ماهه اقدام به خودکشی در استان و انتظارات از دستگاه ها  در محل سالن شهید امامی استانداری تشكيل گردید. وی افزود در این جلسه آقای مهندس مظفری رئیس شورای پیام گزاران و مشاوران سلامت دستگاه‌های اجرایی استان معرفی شد. همچنین تفاهم نامه های استانی با موضوع کنترل چاقی و اضافه وزن در کودکان با توجه به برنامه ایران اکو و با هدف توقف چاقی و اضافه وزن در کودکان توسط روسای دستگاه ها و مدیران کل ادارات مربوط توشیح شدند.

  دکتر شیوا لقائی کارشناس دبیرخانه سیاستگذاری سلامت دانشگاه در خصوص مباحث مطرح شده درگروه کاری مذکور گفت:

    در این جلسه آقای دکتر دیدبان با تسلیت شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) با تاکید بر لزوم مراقبت و کنترل بیماری های منتقله از پشه آئدس، از همکاری های بین بخشی به عنوان نقش اصلی در انجام آن یاد کرد و مشارکت بخش های مربوط را برای پیشگیری از استقرار پشه آئدس در استان مهم دانست. همچنین وی اشاره نمود برخی خانواده ها و بعضی مدارس فشارهای زیادی بر دانش آموزان در زمینه تحصیلی از جمله قبولی در مدارس تیزهوشان و... وارد می کنند و این موضوع باعث می شود سلامت روان دانش آموزان به خطر افتد.  

    در ادامه معاون بهداشتی دانشگاه آقای دکتر جلال رحمانی گزارشی از وضعیت مراقبت و کنترل بیماری های منتقله از پشه آئدس و اقدام های انجام شده در استان و همچنین انتظارات از ادارات مرتبط را بیان نمود. وی ضمن اعلام این موضوع که تاکنون پشه آئدس در استان دیده نشده است، همکاری شهرداری ها و دهیاری ها در لایروبی و بهسازی محیط را در این برنامه خواستار شد. گزارشی در زمینه پیشگیری از خودکشی در استان نیز توسط وی ارائه گردید. آقای دکترحبیبی معاون سیاسی و امنیتی استاندار دربخش جمع بندی جلسه ضمن تسلیت شهادت حضرت فاطمه زهرا(س)، مراقبت و کنترل بیماری های منتقله از پشه آئدس را مهم دانست و گفت موضوع در جلسه مدیریت بحران استانداری نیز مطرح شد و تقسیم کار انجام گردید. وی تاکید نمود مهمترین کار در این برنامه آگاهی بخشی به مردم در زمینه نقش لاستیک های کهنه و آب زیر کولرها در تولید و تکثیر پشه آئدس است که این بزرگترین کار است و حتما در دستور کار صدا و سیما و رسانه ها قرار گیرد. همچنین اهمیت همکاری فرمانداری ها، شهرداری ها، بخشداران و دهیاران را در مراقبت و کنترل بیماری های منتقله از پشه آئدس بر اساس دستورالعمل را بیان نمودند.  

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    6.0.9.0
    V6.0.9.0