رشد 4 برابری ابتلا به دیابت طی 35 سال گذشته

به گزارش آوای سلامت به نقل ازfirstpostدر سال 2014 حدود 422 میلیون نفر در سراسر جهان مبتلا به دیابت بوده اند که این آمار در مقایسه با تعداد 108 میلیون نفری مبتلایان به دیابت در سال 1980 رشد 4 برابری داشته است. سازمان جهانی بهداشت هشدار داده که تغییرات زندگی در سراسر جهان از قبیل تغییر در غذا خوردن، فعالیت بدنی و سبک زندگی این آمار را افزایش داده است.

در این گزارش آمده است که سطح قند خون بالا مرتبط به دیابت مسئول مرگ 1.5 میلیون نفر در سراسر جهان بوده است. مناطق آسیب دیده از این بیماری در سال 2014 شامل غرب اقیانوس آرام، چین، ژاپن، (131 میلیون نفر) هند، اندونزی (96 میلیون نفر) بوده است و اروپا و آمریکا به ترتیب در مراتب بعد قرار داشته اند و آن هم با میزان ابتلای 62 و 64 میلیون نفری.

عوامل و شیوه زندگی

هیچ راه شناخته شدهی برای جلوگیری از دیابت نوع یک، یعنی زمانی که پانکراس به اندازه کافی انسولین تولید نمی کند، وجود ندارد. با این حال تعداد زیادی از مردمب ا دیابت نوع 2 زندگی می کنند، بیماری ای که با چاقی، عدم تحرک کافی و دیگر سبک های غلط زندگی در ارتباط است و به طور فزاینده ای در میان کودکان و نوجوانان در حال گسترش است.

در کنار عدم فعالیت بدنی، گسترش مصرف نوشیدنی های شیرین و سایر غذاهای چاق کننده یک عامل کلیدی در ابتلا به دیابت نوع دو است.

طبق توصیه سازمان جهانی بهداشت، بزرگسالان باید حداقل در هفته 150 دقیقه فعالیتبدنی متوسط اعم از پیاده روی، آهسته دویدن، دو چرخه سواری و ... را داشته باشند. این در حالی است که عدم فعالیت فیزیکی به طور فزاینده ای در میان نوجوانان شایع است و بخصوص در کشورهای با درآمد بالا.

خسارت های اقتصادی

بر اساس تخمین های سالانه، مراقبت های بهداشتی دیابت سالانه نیاز به 728 میلیارد یورو دارد و با استناد به یک مطالعه جداگانه، خسارت های مالی ناشی از دیابت می تواند تا سال 2030 به 1.7 تریلیون دلار برسد.

بنا به اعلام سازمان جهانی بهداشت: پرداختن موثر به پیشگیری از ابتلا به دیابت نیاز به اجماع و سرمایه گذاری عمومی و مداخلات مقرون به صرفه بر اساس دانش موجود جهانی دارد.

منبع: سایت وزارت بهداشت
(برای مشاهده PDF اینجا را کلیک نمایید)

بيشتر